Biserica Adormirea Maicii Domnului

†Biserica Adormirea Maicii Domnului

În sec. al XIX-lea, o dată cu aşezarea bisericii Sf. Nicolae lângă curtea boierilor Negri, a fost întemeiat şi un cimitir însă, în scurt timp, a fost mutat peste apa pârâului Orbeni, pentru a nu mai deranja familia boierească – bocitoarele veneau cu noaptea–n cap la morminte şi ... Acest spaţiu destinat exclusiv înhumărilor a rămas şi până astăzi. Noutatea a venit în anii 1970, când, Părintele parohul de atunci, Ungureanu Constantin, ajutat de o mână de oameni vrednici, au început ridicarea unei bisericuţe, folosindu-se de lut şi bârne.

După spusele bătrânilor, construcţia a fost terminată în 1977 şi sfinţită de către Prea Sfinţitul Episcop Eftimie al Romanului. Spre deosebire de celelalte două: Sfinţii Voievozi şi Sfântul Nicolae, aceasta nu se găseşte aproape de şoseaua ce şerpuieşte localitatea. Este mai mică şi deserveşte cimitirul ce o înconjoară. Până la data acestui inventar se săvârşea Sfânta Liturghie de trei ori pe an: - a doua zi de Paşti-Sfânta Treime- Adormirea Maicii Domnului. Chiar dacă accesul nu este posibil cu maşina, merită efortul de a face o plimbare de 10 minute pentru a simţi suflul ortodox şi a te bucura de o panoramă ce surprinde toată valea Siretului.

†Preoţii din comuna Orbeni

1970-2009