Nuntă tradițională în comuna Orbeni

†Conservarea tradiției populare

La Orbeni,nunta începea sâmbăta seara și ținea până miercuri dimineața.De la logodnă până la nuntă trec trei-patru săptămâni,în care la mireasă se lucrează cu spor.Surorile miresei cos la cămașa miresei și la cămașa mirelui.

Nuntă tradițională

Cu două zile-nainte vin vornicii la mireasă de-și gătesc bețele cu batistele cusute de surorile miresei:le înfășoară pe băț,apoi le leagă cu lână roșie și un fir de beteală.Apoi li se dă o sticlă de vin și sunt trimiși prin sat să cheme oamenii cu cinstea.Tot acum se duce cu cinstea și nunul mare,cu socrii-mic și mare-,de-și cinstesc oamenii lor zicând:"Dacă aveți bună placere să veniți la nunta finilor noștrii,copiilor noștrii".Se mai duc soacra mare și soacra mică,de cheamă femei la făcut mâncare,la servit la masă.Ele cheamă o stolniceasă pricepută la jucat găina,femei care știu și pot să chiuie.Soacrele mai merg cu cinstea și pe la alte familii.La această mare sărbătoare trebuie să participe toată suflarea,și ramul și pomul,fiindcă aceasta este unica sărbătoare din viața omului pe care trebuie să o țină minte.De aceea acum se cheamă și un cameraman ca să înregistreze pe peliculă toate aceste momente unice din viața mirilor...

Nuntă tradițională în Orbeni