Prima zi de școală în Parohia Orbeni 1

†Prima zi de școală

Astăzi 13 septembrie 2010, în comuna Orbeni, a sunat clopoțelul pentru începerea anului şcolar 2010-2011. Crucea şcolii nu e separată de crucea creştină pe care o înălţăm cu mare dragoste în fiecare an de 14 septembrie. Tocmai de aceea şi în comunitatea noastră, startul acestui an este sub semnul Crezului omagiat de întreaga suflare creştinească din care fac parte şi elevii, profesorii prezenţi la instituţia din Orbeni.
Recapitulând prin crez învăţătura ceştină, şcolarii şi dascălii îşi asumă originea şi cuprind mai uşor rostul şcolii şi al vieţii. Aşa am considerat că e cel mai important de serbat anului Crezului, acest buletin creştin care-i de neînlocuit.

Prima zi de școala-primarul localității-Fantu Viorel,directorul instituției-Pascal Constantin și preotul paroh(dascălul comunei-stânga preot)

Prima zi de școala

Slujba de binecuvântare-Prima zi de școala