†Sfințire troiță casa parohială

Săvârșitu-s-a!Sfințire troiță-25 iulie 2010(video)

SĂVĂRȘITU-S-A ,

ÎMPLINITU-S-A ,

într-adevăr a fost o sărbătoare la sfințirea troiței din fața casei parohiale . Ridicată întru trăirea Golgotei și biruința prin înviere ,crucea –adevărata armă a creștinilor –binecuvântată prin rugăciunile PS Ioachim Băcăuanul ,domină centrul comunității din parohia noastră. Bunul Dumnezeu a pregătit cum se cuvine această zi :a răcorit pământul dimineața printr-o ploaie de vară și după amiază l-a luminat cu razele soarelui...

Evenimentele s-au desfășurat în prezența a numeroși credincioși și oficialităși locale și județene ceea ce a făcut din sărbătoarea duminicii o trăire frumoasă a rugăciunii în aer liber ,amintindu-ne că anul 2010 ,în Orbeni ,e anul împlinirilor :a 50 de ani de la sfințirea bisericii cu hramul-Sfinții Arhangheli ;a 20 de ani de la adormirea Pr. Ungureanu CONSTANTIN-cel care a făcut parcul din fața casei parohiale ;a 10 ani de la resfințirea bisericii de patrimoniu Sfântul Nicolae ;un an pentru site-ul parohiei pe care ,astfel ,l-am lansat oficial.
Odată cu aceste evenimente s-a născut și ideea unor întâlniri între fiii satului ,întâlniri care să se desfășoare anual chiar de sărbătorile Rusaliilor și Sfintei Treimi ,Sfânta Treime fiind de altfel reprezentată și pe soclul troiței ce tocmai a fost sfințită.
Preotul și consiliul parohial mulțumesc tuturor pentru toate și nădăjduiesc într-o continuare a unor astfel de momente . Crucea trebuie dusă mereu cu bucurie și cu dragoste pentru se întări comunitatea și a se fortifica credința.

Casa parohială-vedere de ansamblu

Cruce-troiță(detaliu)

Cruce-troiță-detaliu

Troiță-ansamblu(soclu și cruce)